Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir Keyword Density

Anahtar kelime yoğunluğu keyword density ve anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmek için farklı forum ve sitelerde bunun önemi hakkında birbirinden faklı birçok makale okuyabilirsiniz, fakat anahtar kelime yoğunluğu keyword density nedir? Kelime yoğunluğu keyword density ne işe yarar? Bu makalemde anahtar kelime yoğunluğu keyword density hakkında en doğru ve gerçek şekilde bilmek istediğiniz her şeyi anlatacağım.

 

keyword density anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak kolaydır. Yazdığınız makalede 100 kelime başına kullandığınız anahtar kelime ve anahtar kelimelerin farklı varyasyonları kaç kez tekrarlandığıdır. Mesela 100 kelime uzunluğunda bir makale yazmışsanız ve o makalede 3 kez anahtar kelime var ise, anahtar kelime yoğunluğun yani keyword density oranı %3‘tür. Bu ve anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmek her zaman çok kolaydır. Eğer 143 kelime bir makale var ise ve içindeki anahtar kelime 6 kez tekrarladıysanız 6 / 143 = 0,04. buda %4 gibi bir orana denk gelmektedir.

Pekiyi % kaç anahtar kelime yoğunluğu keyword density de en iyi orandır?

keyword densityEvet, şimdi anahtar kelime yoğunluğu keyword density nedir öğrendik ve yüzdesi nasıl hesaplanır bunu da öğrendik,  peki ama bu oran ne olmalı? O tam bir sayı söylemek zor. Hiç kimse hangi Google kullanan sayfalara ama bir yere arasında % 2-6 gibi rakam en iyi sidir diye kesin bir sayı yoktur. Anahtar kelime yoğunluğu kadar anahtar kelime yoğunluğu sizin makaleler olduğunu. Anahtar kelimeleri makalenizin içinde doğal akışı içerisinde yer almak üzere düzenleyin. Mesela kullandığınız kelime hakkında yorum yaparken “ bu konu hakkında şunu söyleyebiliriz”  cümlesi yerine “anahtar kelime yoğunluğu keyword density hakkında şunları söyleyebiliriz” gibisinden anahtar kelime yoğunluğunu arttırabilirsiniz. Bunu yaparken aşırıya kaçarak makalede anlam düşüklüğü yaratacak cümlelere yer vermeyin.

Benim kişisel deneyimlerime göre bir sayfada anahtar kelime yoğunluğu keyword density oranı en az %5 en fazlada %33 olmalı. Yüzde on oranının üzerindeki anahtar kelime yoğunluğu keyword density Google’ın sitenizde anahtar kelimeler ile spam yapıldığı düşüncesi verir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Keyword Density sayfada tek başına aşşağıdaki oluşumlar ile birleşmediği takdirde çok fazla etkili değildir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Keyword Density ile birleşmesi gereken faktörler.

 1. Url yapısında mutlaja anahtar kelime kullanılması gerekiyor bu sayfada olğu gibi. http://www.seohit.org/anahtar-kelime-yogunlugu-nedir-keyword-density
 2. H1 etiketi ile işaretlenmiş sayfa başlığı ve 2. derece önemli H2 etiketi ie yazılan sayfa içerisndeki başlıklarda anahtar kelime ve varyasyonlarının bulunması sayfayı güçlendirir. Eğer anahtar kelime yoğunluğu keyword density bu başlıklar ile etiketlenmedi ise işiniz zor.
 3. Site içerisinde bütün sayfaları birbirine çapa anahtar kelime diğer adıyla Anchor text ile site içerisinde diğer bir yolla anahtar kelime yoğunluğunu arttırabilirsiniz.
 4. Sayfada stretejik bölgelerde Anahtar kelime yoğunluğu keyword density e önem vermeniz gerekiyor. Her paragrafta muhakkak olması gerekiyor. Paragrafların ilk cümlesi ve son cümlesi sayfanın ısı haritalarında önemli yer teşkil eder.

Aşşağıdaki resimde anahtar kelime yoğunluğunun önemli olduğu kısımları kırmızı ile işaretledim. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

anahtar kelime yoğunluğu keyword density serp heat

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

2 yorum

 1. çok teşekkür ederim ben izmirde çiçekçilik yapıyorum sitemi kendim düzenlemeye çalışıyorum çok amatörüm ve anladımki sizin yazdıklarınızdan o kadar çok fazla hata yapmışımki anahtar kelimeler açısından çok teşekkür ederim yazınız için sizin gibi insanlara ihtiyacımız var dürüstçe.

  • Merhaba mevo76 ,
   Teşekkür ederim ne mutlu bana yardımcı olabiliyorsam. SEO ile ilgili sormak sitediğiniz şeyleri çekinmeyin sorun.
   Sitenizi İnceledim
   Ana sayfada gerekli anahtar kelimeler var, Başlığınız zayıf fakat iç sayfalardaki anahtar kelimeler ve başlıklar uyumlu değil. Birde çiçek açıklama bölümleri bomboş bu da iç sayfalarınızın zayıf olmasına neden oluyor. İç sayfaların Başlıkları açıklamaları sayfa içinde geçen kelimeler uyumlu olmalı fakat şu ana uyum yok…

Bir cevap yazın