Google SEO İçin En İyi Web Site Sayfa Başlığı Nasıl Seçilmeli?

1996 yılından beri Türkiye’de sadece Superonline telefon çevirmeli ağ ile internete bağlandığımız o yıllardan beri web tasarımı ve internet teknolojileri ile ilgileniyorum, o yıllarda bir moda idi sayfa başlığı ile ..::::…Hoş Geldiniz…::::.. yazısını böyle yazmak bile o yıllarda çok moda ve enteresandı hatta web masterlar forumlarda birbirine browserın üstünde hareketli yanıp sönen sayfa başlığına yazı nasıl yazılır? diye açılan konulara ilgi çoktu . Benim sitem o zamanlar Yahoo, ASK, Alta Vista, AOL, alltheweb, HotBot bu arama motorlarının içinde ( Hoş Geldiniz ) anahtar kelimesinde ilk sırada idi :). O zamanlar arama motorlarının en önemlisi Google yoktu Google 1998 yılının Eylül ayında kuruldu iyice yaygınlaşması ise 2000 li yıllarda olmuştur.

Neyse biz bu antik web siteleri tarihinde almış olduğumuz dersler ile edinmiş olduğum acı tecrübeleri sizlerle paylaşacağım. Yukarıdaki trajikomik hikâyeden almış olduğumuz ders şu olmalı sayfa başlığında yükselmek istediğiniz anahtar kelime yoksa Google ilk sayfa şansınız %50 azalır. Başlıkta Maksimum 70 karakter kullanılmalıdır bu 70 karakterin zeki bir şekilde anahtar kelimeleri maksimum değerlendirerek mantıklı bir (Page Title) sayfa başlığı hazırlamak çok önemli.

</ title> Google için en iyi başlık etiketimi <title>

  1. Web site başlığı hazırlarken sayfa içeriğini en iyi şekilde özetleyen klişe olmayan birkaç kelimeden oluşan cümle yada çok kısa bir sayfa başlığı kullanın.
  2. Anahtar kelime odaklı bir makalenin “Tacı” sayfa başlığıdır.
  3. Web sitenizin sayfa başlığı en fazla 70 karakter ve 5 ila 12 cümleden oluşması idealdir. Siz 8 kelimeden oluşan 70 karakteri aşmayan bir başlığı tercih edin.
  4. Bir şey öğrenme, bir şey satın almak, kiralamak ve ya bir amacı niteleyen arama motorlarında araştırma yaparken ziyaretçileri sitenize çekebilecek çok çekici bir başlık olsun. Empati yapın siz olsanız nasıl bir başlık ilginizi çekerdi? Ya da sizin aradığınızı özetleyecek en güzel kelimeler neler olurdu? Bunu bu şeklide düşündüğünüzde eminim en güzel web site başlığını bulacaksınız.
  5. Mükemmel bir site başlığı diğer rakip web sitelerinin başlığından benzersiz ve etkileyici olandır.
  6. Anahtar kelimenin başlıkta yer almasına muhakkak dikkat edin.
  7. Düşünün 70 karakterlik bir web site başlığı hakkınız var, bunu şirket unvanları yada lüzumsuz sloganlar ile kullanmayın.  Sunduğunuz ürün ve ürünleri önemlilik derecesine göre en başa yer kalırsa da şirket unvanını en sona yazın. Genellikle 8 kelimede anahtar kelimeler ile birlikte web sitenizin başlığını tamamlayın.
  8. Site başlıklarını kullanıcılar ve arama motorları için yazın az ve öz anlamlı olsun. Başlıklardaki kelimelerin yerleşim varyasyonları kullanıcıların arama alışkanlıklarına göre çeşitlilik göstersin.
  9. Benzersiz bir site başlığının uzun vadede tek kelime ile mükemmel olduğunu biliyorum.
  10. Son söz olarak şunu tekrar ediyorum başlıkta anahtar kelimenizin ve varyasyonlarının olması arama sonuçlarında şansınızı arttırır.

 

 

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

Bir cevap yazın