Backlink nedir? Backlink Stratejileri ve Örnekler.

Web’i tarayan arama motorları için web sitelerindeki bağlantılar web sayfaları arasındaki sokaklar gibidir. Bu karmaşık bağlantıları takip ederek web sitelerinin birbiri arasındaki bağlantıları kullanarak, bu sayfaların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu bu backlink bağlantılar ile bulabilir.

Hangi sayfaların ne kadar önemli ve popüler olduğu hakkında bilgiyi bu bağlantılar ile analiz ederler
Linkler SEO için her şey değil, Fakat arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen en önemli faktördür. Web siteniz için bağlantı kurma çabasına başlamadan önce, arama motorları tarafından kullanılan bağlantıların algoritmalarını anlamak çok önemlidir. Backlink stratejinizi yanlış uygularsanız sonu hüsran olabilir.

  • Arama Motorları İçin Web Sitenizin Küresel Popülerliği Önemli.
  • Yerel / Belirli Bir Konu Üzerinde Mesela (SEO) Konusunda Popülerlik

 

Anchor Text

Motorları sıralamasında iyi bir sıralamaya gelebilmek için kullanabileceğiniz güçlü sinyallerden biriside bir metin (anahtar kelime) üzerinden alınan bağlantıdır. Doğru anahtar kelimeleri içeren bir sayfa bağlantıları noktası onlarcası, bu sayfada bu anahtar kelimede iyi sıralama için çok büyük olasılık vardır. Birçok sonuçlarda gelen linklerde kullanılan metin Lütfen “buraya tıklayın” gibi aramalar ile eylem bu örnekleri görebilirsiniz. Elbette bu tarz bir backlink çok işimize yaramaz.

Trustrank

Bu internet ortamında spam web siteleri büyük miktarda olduğu bilinmektedir.. Bazı tahminlere göre, web sayfalarının % 60 kadar Spam vardır. Bu alakasız içeriği ayıklamak için, arama motorları güven ölçme sistemleri kullanmaktadır, birçoğu bağlantıya grafik dayanmaktadır. Son derece güvenilir etkili bağlantılar web sitenizin Trustrank için önemli bir desteğe neden olabilir. Trustrank puanını arttıran en önemli noktalardan bir tanesi Üniversiteler, devlet sitelerini ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar dan web sitenize gelen bağlantılardır. Bu bağlantılar yüksek Trustrank puanı ile arama motorlarının güveni için etkenlerdendir.

Bağlantı Backlink Çeşitliliği

Web sitenize gelen bağlantıların yani backlinklerin IP çeşitliliği yüksek önem taşımaktadır. Aynı IP adresinden çıkış yapan linklerin etkisi farklı IP’lerden gelen backlinkler kadar etkili olmayacaktır. Bir çok web Master reseller hosting üzerinde aynı IP adresinde barındırdığı web sitelerinden yaptıkları link çıkışları ile yarar sağlamaya “çalışmaktadır”.

Backlink Tazeliği

Bağlantılarınız ne kadar çok olursa olsun bir süre sonra bu bağlantılardan gelen  sinyaller zamanla çürüyecektir.. Bir zamanlar popüler olan siteler genellikle içerikleri ve popülerlikleri azaldıkça site dışına verdikleri bağlantılarında etkisi azalacaktır. Bayat etkisi ve popülerliği kalmamış backlinklerinizi yenilemek ve web sitenizin yeniden popüler olması için gerekli bağlantı kazanma çalışmalarına girmelisiniz.. Böylece, web sitenize gelen bağlantıların sürekliliğini kazanmak için değil, aynı zamanda zaman içinde ek bağlantılar kazanmaya devam etmek önemli. Google’ın yeni algoritmalarından birisi olan “FreshRank,” arama motorları üzerindeki mevcut popülerlik ve alaka durumunuzu belirlemek için bağlantıların tazelik sinyallerini kullanır.

Sosyal Paylaşım

Son birkaç yıldır, Facebook, Twitter ve Google gibi sosyal hizmetler aracılığıyla paylaşılan içerik miktarında bir patlama görüldü. Arama motorları bağlantıları diğer farklı sosyal medya ortamlarında paylaşılan bağlantılar web sitesinin trafik ve popülerliğini arttırmada tedavi rolü üstlenmektedir.  Web sitenizin sosyal olması popüler ve sağlıklı kalması anlamına gelir.

Check Also

Arama Motoru Optimizasyonu

Kullanıcıların Deneyimleri ve İçerik, Arama Motoru Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Arama motorları sürekli en iyi arama sonuçları sağlayarak performanslarını artırmak için çalışıyor. “En iyi” olanı …