Kullanıcıların Deneyimleri ve İçerik, Arama Motoru Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Arama motorları sürekli en iyi arama sonuçları sağlayarak performanslarını artırmak için çalışıyor. “En iyi” olanı belirlerken de web sitelerinde aradıkları bazı özellikler var.

  • Kullanımı kolay menüler ve anlaşılabilir.

  • Arama Sorgusuyla alakalı doğrudan aranılan bilgiyi sağlayın.

  • Profesyonelce tasarlanmış ve modern ve güncel tarayıcılar için erişilebilir olsun.

  • Yüksek kalitede, doğru, meşru, güvenilir kopya olmayan içerik sunun.

  • İyi bir “Arama Motoru Otimizasyonu SEO ” ya sahip olmalı.

İnanılmaz teknolojik ilerlemelere rağmen, arama motorları, henüz fotoğrafları, video ve sesli yayınların ne ile alakalı olduğunu eğer size meta etiketler ile belirtmezseniz anlayamıyor. Böylece, içeriği anlamak için içeriği sıralamak için siteler ve sayfalar hakkında meta bilgileri (meta etiketlere) güveniyorlar. Sizin meta etiketler ve açıklamalar ile kullanırlara sunmuş olduğunuz fotoğraf,  video ve diğer medya içerikleri sizin açıklama ve meta etiket anahtar kelimelerde kullandığınız kelimelere istinaden arama sonuçlarında kullanıcılara sunulur. Bu sunum sonrasın web sitesinde ziyaretçinin kalma süresi ve yeniden ziyaret sıklığı o web sitesinin  kullanıcı tarafında mutlu bir deneyim yaşadı izlenimi verir.

Arama Motoru Sıralaması Neye Göre Belirlenir?

Arama motorları anahtar kelimeler, bağlantılar ve site yapısı da dâhil olmak üzere, doğrudan her şeyi dikkate alabilir. Arama sonuçları için değişkenler sınırlı sayıda sinyaller vardır.

Kalite İçerik Sinyalleri
1.    Hedef Sinyaleri
Bir arama motoru kullanıcının aradığı anahtar kelimede sunduğu sonuçlarda aynı IP adresinden bir kullanıcının arama sonuçlarında ziyaret süresi ile kullanıcının memnun kalıp kalmadığını gözlemleyerek kendi başarısını ölçebilir. Eğer bir kullanıcı arama sonuçlarında ziyaret ettiği bir web sitesini kapatarak hemen ardından ikinci bir bağlantıyı deniyorsa yani “geri” düğmesine basarak o siteden çıkıyorsa, bu ilk sonuçtan memnun olmadığını gösterir.
2.    Bağlantı Profili (Backlink) Yapısı

Web sitelerinin bağlantı sayısı ve kalitesi sitelerin ne kadar kaliteli içeriklere sahip olup olmadığı hakkında bilgiler sunar. Web sitenizini ziyaret eden kişiler arkadaşlarına web siteniz hakkında olumlu yorumlarını sunduklarında eb sitenizin ziyaretçileri artar. Web sitenizin tavsiye ediliş şekli genelliklere web sitenizin bağlantılarının paylaşılması ile olur. Bu bağlantılar sosyal medya, blog ve bunun gibi web sitelerinde web sitenizden bahsedilirken bazen belli bir kelimenin üzerinden link verilir biz buna backlink diyoruz. Bu bağlantılar arama motorları için  (ve algoritmik değerlerine göre) web sitenizin pozitif olarak algılar. Bu bağlantıların kalitesi ve sayısı tüm motorlarında alakalı sorgu için arama sonuçlarının sırlamasını direkt olarak etkiler.

Check Also

Backlink

Backlink nedir? Backlink Stratejileri ve Örnekler.

Web’i tarayan arama motorları için web sitelerindeki bağlantılar web sayfaları arasındaki sokaklar gibidir. Bu karmaşık …