Web Site Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken 60 Önemli İp Uçu

Yepyeni bir web sitesi kurmadan önce iyi bir planlama gerekir.  iyi planlanmış ve iyi organize edilmemiş web siteleri daha sonra düzeltilmesi zor ve bazen imkansız suçlar doğurmaktadır. Evet, ne olur! Dünyanın sonu değil! Evet, sadece zaman ve para kaybedersiniz.

Web site tasarımı yaptırmayı düşünüyorsanız aşağıdaki web site rehberinizi inceleyin. Web sitenizin ziyaretçi çekerek hizmetleriniz veya ürünlerinizi hedeflenen kitleye ulaşmasına yönelik ön hazırlıkların tam olması gerekir.

Web site rehberinizdeki sıralama faktörlerini dikkate almak web sitenizin başarılı ve  SEO dostu bir web sitesi kurmak için gerekli adımlardır.

 

Arama motoru sonuçlarında düşük sıralarda yer almak istemiyorsanız adım adım web site rehberimiz size başarılı bir web sitesinin sırlarını açıklayacaktır. İyi bir Webmaster ve SEO profesyonel bir web sitesini yayımlamadan bu adımları muhakkak uygulamalı.  Eğer mevcut bir web siteniz varsa ve SEO uyumlu olup olmadığından emin değilseniz, Google’ın kasasını doldurmaya devam ediyorsanız çok önemli hatalar yapmaya devam etmek istemiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.  Size Başarılı bir web sitesi ve SEO kontrol listesi sunuyoruz.

 

website kontrol listesi
website kontrol listesi

SEO, iyi yazılmış / metinler optimize edilmiş ve doğru anahtar kelimeleri kullanarak oluşturulmuş içerikler son derece önemlidir. Web sitenizi kurmadan önce, aşağıdaki tüm sorulara olumlu bir yanıt vermek için emin olun:
1. Sektörünüz ile alakalı doğru ve hedef kitlenize uygun anahtar kelime varyasyonlarını doğru seçtiniz mi?

2. Ben akıllıca hedeflenen anahtar kelimeleri seçtiniz mi? Seçilen açısından rekabet edebilir ve rekabet edilemez anahtar kelimeler neler ?

3. Kullanıcılar ve Arama Motorları tarafından faydalı olarak kabul edilebilecek eşsiz ve yüksek kaliteli makaleler yazdınız mı? Bu makalelerin yazım denetimi ve anahtar kelime yoğunluğu yapıldı mı?

4. Web sitesinin tüm sayfaları benzersiz başlıklar ve açıklamalar var mı?

5. Sayfa başlıklarında, Meta Açıklamaları ve HTML Başlıklar (H1-H6) tüm önemli anahtar kelimeler eklediniz mi? Benim metinleri bu anahtar kelimeler için optimizasyona uygun mu?

6. Kullanıcılar için doğru sayfa Başlıkları ve Meta-Açıklamaları yapıyor musunuz? Arama Motoru Sonuçları bunları görünüyorlar mı?

7. Kullanıcılar tarafından aranacak muhtemel olan anahtar kelime kombinasyonları kullandınız mı? Bu anahtar kelime kombinasyonları için benim sayfaları optimize mi? Sorgularda kullanılacak olması muhtemel olan metin eş anlamlı mı?

8. Web sitenizdeki tüm fotoğraf ve resimlerin bir alt açıklama metinleri var mı?

9 – Sayfanızda gizli metinlerin ve anahtar kelimeler ile doldurulmuş anlamı olmayan kelimeleri ardı ardına sıralamadığınıza emin misiniz?

10 Her Sayfa başına az sayıda anahtar kelime ye odaklanarak hedeflenen sayfaları anahtar kelimelere göre optimize ettiniz mi?

11. Web sitenizin teması ile içeriğiniz bir birine uygun mu? Web sitenizde birbirinden alakasız konu ve ürünleri bir arada yayınlamadığınızdan emin misiniz?

12. Sayfamda en önemli anahtar belgenin başında kullanıyor musunuz?

13. Web sitenizde her sayfada aynı anahtar kelimeye grubuna yoğunlaşarak web sitenizi optimize ediyor musunuz?

 

Web Site Kod Optimizasyonu

14. Web siteniz gereğinden fazla  kod içeriyor mu mı? Farklı tarayıcıcılarda test edildi mi?  W3C  Markup Validation Service kullanıp web sitenizi kontrol edin.
15. Arama Motoru dostu teknolojiler kullanılarak geliştirilen web siteme mı? Onu kullanmak için Flash, Silverlight, Java Script / AJAX, Java uygulamaları, çerçeveler vb. Gerektirmeden web sitesine erişmek mümkün mü?

16. Tüm sayfalarında görünür menüsü ve arama motorları sayfaları geri kalanını bulmak, böylece HTML geliştirdik?

17. Siteme taranmak üzere kolay mı? Ben benim web sitesinin tüm sayfaları için metin bağlantıları sağlıyor musunuz?

18. Ben düzgün meta-robotlar etiketlerini kullanıyor musunuz?

19. Bağlantı Mimarisi üzerine odaklanarak, gerektiğinde 301 yönlendirmeleri yapıyor ve uygun doğru etiketlerini kullanarak, yinelenen içerikleri ortadan kaldırmak için kontrol ettiniz mi?

20. Ben gereksiz veya yanlış HTTP yönlendirmelerinin emin misiniz?

21. Www sürümü veya varsa web siteme www olmayan versiyonu yönlendiriyor musunuz?

22. Web sitemin yükleme süresi nedir? Ben bunu azaltmak için her şeyi yaptınız mı?

23. Gizli sayfalar ve Frame kullanmadığınıza emin misiniz?

 

Link yapısı, URL ler ve Bağlantılar

 

24.Anahtar kelimeleriniz URL’lerde var mı?

25. Sayfa URL’lerinin çok uzun ya da çok spam lı olmadığına emin misiniz?

26. Oturum kimlikleri (ya da diğer gereksiz değişkenler) benim URL’ler görüntülendiğinden emin misiniz?

27. Benim URL’ler statik ve SEO dostumu URL ler arasında  “?” böyle işaretler var mı?
28. URL’lerdeki kelimeler arasında alt tire” _ “ yerine normal  tire “-“ kullanıyor musunuz?

29. Her sayfadan aşırı link çıkışı olmadığına emin misiniz?

30. Web sitenizin en önemli sayfasına site içi link oluşturdunuz mu?
31. Optimize edilmiş bir link yapısı var mı? Web sitenizde en önemli sayfaları alt sayfalardan verilen linkler ile vurguluyor musunuz?

32. Doğrudan ana sayfasından ya da üst kategorilerden en önemli sayfalar bağlantılı mı? Dinamik sayfalardan statik sayfalara bağlantılar anahtar kelime içeriyor mu?

33. PageRank değeri yüksek sitelerden sadece ana sayfanıza değil iç sayfalara backlink sağladınız mı? Ve bu sayfalardan yine site içi link yapısı oluşturdunuz mu?
34. Yinelenen içerik sorunlarına neden olabilecek makale ve paragrafları düzenleyip bu sayfa bağlantıları ortadan kaldırıldı mı?

35. Ben tüm 404 hatası veren kırık bağlantılar ortadan kaldırdı mı?

36. Web siteniz içinde diğer sayfalara anchor text ile linkler oluşturdunuz mu?

37. Web sitemde % 100 başka sitelerden kopyalanmış yada alıntı yapılmış sitemde spam içerikli gizli kelimeler  veya ücretli herhangi bir linke sahip olmadığınıza emin misiniz?

38. Genellikle iç sayfalara link verirken resimler yerine linki açıklayan metin linkler kullanıyor musunuz?

39. Güvenmediğiniz bağlantılar nofollow mu? PageRank elde etmeye karar verdiniz?

 

Domain & Hosting

 

40. Benim etki alanı arama motorlarından önceki yasakları olduğunu kontrol ettiniz mi?

41.Etki alanı adı herhangi bir yararlı / alakalı anahtar kelimeler içeriyor mu?

42. Ben akıllıca etki TLD (Domain Uzantısı) seçilimi? Bir ülkeye ait özel bir TLD mı kullanmak istediğinizden neden eminisiniz?  (Web sitenizin dilinde olmayan bir TDL tavsiye edilmez)

43. Subdomain leri domain iniz ile bütünleştirerek avantaj sağlıyor musunuz?

44. web sitenizi barındırdığınız Hosting hangi coğrafya ve hangi ülkede barındırılıyor biliyor musunuz? Web sitenizin o ülkede barındırılması gerektiğine emin misiniz? (Sunucu konumunu bir sinyal olduğu göz önüne alındığında)

45. Hosting şirketi güvenilir midir? Sunucularını düzenli bir şekilde güncelliyorlar mı? SEO Dostu Web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak gerekli modüller sunuyor musunuz? Uptime oranı nedir? Yükleme süreleri nelerdir? Aynı IP altında kaç web sitesi barındırılıyor?

 

Web Site İçi ve Web Site Dışı Optimizasyon

 

6. XML ve / veya HTML site haritaları oluşturdunuz mu? Arama motorları na kaydettirdiniz mi bu XML ve / veya HTML site haritalarını?
47. Web sitenize robots.txt dosyası hazırladınız mı? Tam olarak hangi sayfaları engellemek istediğinizi biliyor musunuz? Ben bu sayfaları engellemek istediğinizden emin misiniz?

48. Google, Bing ve Yahoo Web Yöneticisi Araçları üye olup buralardan bir hesabınız var mı?

49. Ben bir Google Analytics hesabı (veya benzer bir Web Analytics hizmetini kullanmak) hazırladınız mı? Ben benim web sitesinin tüm sayfalarında, izleme kodu eklediniz mi? Eminim? % 100 emin misiniz? 😉

50. RSS beslemesi (özellikle bloglar ve haber siteleri için) kurdunuz mu? RSS otomatik bulma tekniği kullanıyor musunuz? HTML sayfaların Üstbilgi RSS URL eklediniz mi?

51. Coğrafi konumu kullanmanın yararları olduğunu biliyor musunuz? Web sitenizde kullanmaya karar verdiniz?

52. Web sitenizde tasarım CSS kodları optimize edildi mi ve başka web sitelerinden farklı tasarım kodlamasına sahip mi?
53. Kullanıcı aktiviteleri için sitenizde monitör script kurulumu?

54. A / B testi yapmak konusunda karar verdiniz?

55. Ben sağlam bir bağlantı link stratejisi var mı? Benim iş sunabilirsiniz benim endüstrisinin ilgili yüksek trafik dizinler ve arama motoru yerel listeleri toplandı mı? Rakiplerimizin web site bağlantısı yapısı ve backlink stratejilerinin ne olduğunu biliyor musunuz? Yüksek kaliteli backlink edinmek için bir planınız var mı?

56. Ürünleriniz ve ya hizmetlerinizi Sosyal Medya larda tanıtmak için yerinizi aldınız mı? Sağlam bir Sosyal Medya strateji geliştirdiniz mi? Web sitenize sosyal medya düğmeleri eklediniz mi? Sosyal medyalarda Profillerinizi oluşturdunuz mu?

57. Web SEO Analytics araçlarını kullanarak web sitenizi test ettiniz mi? Profesyonel bir SEO analiz raporuna dayalı site hazırlayabildiniz mi?

58. Google’ın Kuralları ihlal hiç Blackhat teknikleri kullanmak ve olumlu muyum?

59. E-posta hesapları, FTP hesapları vb hazırladınız mı?
60. Web sitenizi test ettiniz mi? Web siteniz yukarıdaki tü sorulardan evet aldı mı? Evet mi? Öyleyse web siteniz yayına hazır.

Check Also

Pagerank Güncellemesi Başladı 06 Aralık 2013

Pagerank Güncellemesi Başladı 06 Aralık 2013

PageRank Güncellemesi Başladı 06 Aralık 2013 sabah itibarı ile, yılbaşı öncesi webmaster ve seo cular …