Backlink Nedir?

Backlink bir web sitesi veya web sayfasına dışarıdan başka web sitelerden gelen bağlantılara denir. Web sitenize gelen backlink yani gelen bağlantılar web sitenizin seo arama motorlarında yer alması için birincil derecede önemlidir. Bunu basit bir dille anlatırsak söyle kısaca backlink nedir sorusuna “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” atasözü ile özetleyebiliriz.

Backlink kalitesini ve rüştünü ispat etmiş otorite web sitelerinden sitenize gelen bağlantılara deniyor. Arama motorlarının örümcekleri Spider yâda crawler olarak bilinen robot yazılımlar bu otorite sitelerde sizin linkinize rastladığında o linki takip eder ve sitenizi indeksler.

Elbette bu linklerin hepsi işe yaramaz burada linklerin işe yaraması için Dofollow (Kefilim Sorun Yok devam et ben arkasındayım dürüst birisidir)  ya da Nofollow (Bağlantı verdim ama kefil değilim sen yinede dikkatli ol)  şeklinde meta etiketleri ile işaretler bu bölüm “Robots META Tag “ olarak işaretlenmiştir.

Backlink SEO Search Engine Optimization ( Arama Motoru Optimizasyonu ) ortaya çıkmasına ile önemli olduğunu anlamış bulunuyoruz, Günümüzde seo nun önemi ve bunun olmazsa olmazı Backlink in önemi arama motoru optimizasyonu (SEO) da yatıyor. Backlink sayısı popülerlik veya öneminin bir göstergesidir.

Google bir web sitesinin kalitesini belirlemek için o siteye bir karne notu yani PageRank değeri belirler. Bunu belirlemek için Google web sitenize giden bağlantıların backlink ve backlink veren sayfanın PageRank değerine bakar.  SEO dışında, bir web sayfasının backlink aldığı sitenin içerik anlamında türü ve ziyaretçi sayısı backlink alan siteye değer katar.

Backlink alırken üst seviye TDL yani uzantılı GOV, EDU, COM, MIL, ORG ve NET. Uzantıya sahip sitelerin büyük etkisi olur.

Backlink Paketleri

Check Also

Pagerank Güncellemesi Başladı 06 Aralık 2013

Pagerank Güncellemesi Başladı 06 Aralık 2013

PageRank Güncellemesi Başladı 06 Aralık 2013 sabah itibarı ile, yılbaşı öncesi webmaster ve seo cular …

Bir cevap yazın