En Güçlü ve En İyi CMS hangisi

Drupal 7.7 28 Temmuz 2011 sürümü ile CMS sistemlerini kullanan bir çok kişi arasında webmaster piyasasında ezeli rakip olarak gösterilen Joomla 1.7 sürümünü 19 Temmuz 2011 tarihinde başlattı.

Bu iki kullanışlı ve profesyonel web tasarım html editör programları Adobe Dreamweaver 4, CoffeeCup HTML Editor, Komodo IDE 5.2, Expression Web 3, phpDesigner 7, BestAddress HTML Editor 2010, CSE HTML Validator 9.03, EditPlus 3.12, Web Studio 5, TopStyle 4 ve Dynamic HTML Editor 5 gibi web tasarım araçları kullanmayı bilmeyen kişilere html kod bilmeyi gerektirmeden profesyonel görünümlü web site oluşturma imkanı sağlamaktadır.
Elbette html kod bilmek bu her iki sistemde de CMS sistemine kolaylıkla müdahale etmeyi kolaylaştır.

Peki, En Güçlü ve En İyi CMS hangisi?

Sırası ile Joomla 1.7 ve Drupal 7.7 karşılaştırma yaparak inceleyeceğiz.  Joomla 1.7 mi Drupal 7.7 mi?

Joomla 1.7 Yenilikler

Öncelikle, Joomla 1.7, daha önce ayrı bölüm entegre ve Kategori Yöneticileri şimdi herhangi bir derinliğe kadar iç içe olabilir kategoriler üzerine inşa daha esnek bir sistem sağlamak için. İkinci olarak, özel kullanıcı grupları oluşturabilir ve erişim seviyeleri ile ne görebilirsiniz kontrol edebilirsiniz yeni bir Access Kontrol sistemi tanıttı ve izin düzeyleri ile ne yapabilirim.

Joomla 1.7 Ana Sayfa Üye Girişi

Joomla 1.7 de yenilikler den bir tanesi de üye siteye girişi yaptığında varsayılan olarak profil sayfası açılıyordu. Joomla 1.7 sürümünde bu uygulamadan vazgeçilerek site girişi sonrası ana sayfaya yönlendirilmiştir.

Joomla 1.7 Dil Yöneticisi

Joomla 1.7 den önceki sürümde site ve yönetim sayfası açılır menü vasıtasıyla seçilip sitenin geçerli dil buradan atanıyordu. Joomla 1.7 sürümde aynı sayfa üzerinde yan yana menü seçeneği Joomla 1.7 de yenilik olarak düzenlenmiş.

Joomla 1.7 Makale Yöneticisi

Joomla 1.7 de makale listesinin en altında konumlandırılan işlem ile seçilen makaleleri toplu olarak erişim seviyesini güncelleştirme ve istediğiniz değişiklikleri uygulama diğer kategorilerde bir kopyasını yayınlama ve bir kategoriden diğer bir kategoriye taşıma işlemi Joomla 1.7 de yapılabilecektir. Joomla 1.7 de aynı uygulama kategori yöneticisi ve bazı uygulamalarda da mevcuttur.

Drupal 7.7 Yenilikler

Drupal 7.7 nin Kurulum Hızı

Drupal 7.7 nin kurulumu esnasında dikkatimi çeken en önemli ayrıntılardan biri çekirdeğin kurulduğu Install Profile aşaması. Drupal 6 ile karşılaştırdığımda neredeyse 2 katı fazla. . Fakat Drupal 7.7  de kurulumu tamamlandıktan sonra Drupal 7.7 Versiyonun, içerik ekleme, taksonomi yönetimi gibi alanlarda 6. Versiyondan çok daha hızlı çalıştığını görünce bu ayrıntıya takılmanın anlamsız olduğunu anladım.

Drupal 7.7 indirirken ilk gözüme çarpan şeylerden bir tanesi dosya boyutu Drupal 7.7 Zip Dosyası ile 3.03 MB oysaki Drupal in bir önceki kararlı sürümü Drupal 6.22 sürümü çekirdek dosyaları barındıran Zip dosyası 1.20 MB. Drupal 7.7 nin  Zip dosyasından çıkarılmış dosyalarının boyutu  10.5.  Büyük değişim ve yeniliklerin habercisi olan bu farklı boyut beni daha da heyecanlandırdı.

Bu arada Joomla 1.7 nin Zip li boyutu 7.84MB Zip dosyasından çıkarıldıktan sonraki dosyaların boyutu 17 MB. Unutulmaması gereken şey Drupal 7.7 ve daha önceki sürümlerinin içerisinde Forum da bulunmaktadır.

Drupal 7.7 ye genel olarak baktığımda, kod bilgisi olan deneyimli web tasarımcılarına hitap eden bir yazılım olmaktan çıkıp Joomla 1.7  gibi, kod bilgisi olmayan son kullanıcının da kolayca kullanabileceği bir içerik yönetim sistemi haline gelmiş olduğunu gördüm.
Drupal 7.7 yeniliğindeki gelişim sürecinde Drupal, Joomla 1.7 düştüğü hataya düşüp kolay kullanım uğruna sınırlarını daraltmamış. Tam aksine profesyonelliğinden hiçbir şey kaybetmeden, Drupal 7.7 kullanıcılarına, Amatör ve Deneyimli adı altında iki kurulum versiyonu sunmuş.

Drupal İlk Kurulum Ekranı
Drupal İlk Kurulum Ekranı

Drupal 7.7 Standart ve Minimal Kurulum Seçenekleri

Drupal 7.7 yi kuruluma başladığınızda karşınıza gelen ilk ekran bu. Normal ya da minimal seçeneklerinden birini tercih etmenizi istiyor. Drupal 7.7  de bu iki seçeneği de kurup denedim. Normal Drupal kurulumu sıradan bir blog sitesi için gerekli her türlü yapılandırmaya sahip. Drupal 7.7 minimal kurulum ise tamamen profesyonellere hitap ediyor. Drupal 7.7 hakkında sizi uyarmalıyım Joomla 1.7 gibi gösterişli yönetim paneline sahip değil, böyle bir yönetim panelini hazırlamak yine size kalıyor elbette bu Joomla kullanıcıları gibi amatörler için can sıkıcı olabilir.

Drupal 7.7 de minimal versiyonda sadece Block ve Database Logging modülleri aktif olarak geliyor. Daha doğrusu Drupal 7.7 müdahalesiz tertemiz bir Drupal kurulumu ile karşımıza çıkıyor. Drupal 7.7 de minimal sürüm kurduğunuz takdirde yorumlar, menüler v.b. için gerekli tüm eklentileri kendiniz aktifleştirmelisiniz.

Drupal 7.7 Profil Bilgileri Sayfasında İki Ufak Ayrıntı

Drupal 7.7  de Configure Profile aşamasında göze çarpan iki küçük yenilik daha var. İlki şifre doğrulama kutucuklarının yan yana gelmesi ve şifrenin güvenlik seviyesini gösteren metinsel uyarıların yerini bir görsel ilerleme barının yer alması.

Drupal 7.7  de Configure Profile aşamasındaki bir diğer ayrıntı ise saat ayarıyla birlikte Drupal 7.7  artık bizden Ülke bilgisini istemesi. Bu bilgiyi istemelerinin arkasında yatan teknik sebeb coğrafi SEO uygulaması olabilir. Eğer bu gerçekten coğrafi SEO ile saat dilimine bağlı bir durum ise Türkiye’yi seçmenizde fayda var.

Drupal 7.7 de Add Menu Kısa yolu

Drupal 7,7’nin son kullanıcı hanesine puan kazandıran yeniliklerden bir tsnesi de Add Menu işlevi. Drupal 7.7 sizi doğrudan yeni menü öğesi ekleyebileceğiniz yönetim sayfasına götürüyor. Drupal 7.7 yönetici navigasyonu na hakim olmayan yeni kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlayacak.

Drupal 7.7 Ayrıntılı Sistem Bilgileri

Drupal 7.7  de Drupal 6’da sadece settings.php dosyasının kopyalanması konusundaki uyarıyı içeren gereksinimler sayfası artık Memory Limit ve Register Global gibi önemli bilgilere dair ayrıntılı bir rapor sergiliyor. Resimde görebileceğiniz gibi Drupal 7’nin PHP 5.3.7 ve sonrasına uyumlu olduğunu belirtmek istiyorum.

Drupal 7.7 Toolbar

Her ne kadar Drupal kullanıcılarının vazgeçilmezi Administrator Menü kadar ayrıntılı olamasa da çok büyük kolaylık sağlayan bir araç çubuğu çekirdeğe eklenmiş durumda. Ancak başta belirttiğimiz gibi Drupal 7.7 minimal seçeneğiyle kurulum yapanlar bu navigasyonu görmek için modules sayfasından Toolbar eklentisini mutlaka aktif etmeleri gerekir.

Drupal 7.7 Çekirdeğindeki Yeni Eklentiler

Drupal 7.7 sürümüyle birlikte Image, SimpleTest ve Toolbar isimli üç yeni eklenti Drupal 7.7  de çekirdeğe dahil edilmiş durumda. Drupal 7.7 Toolbar eklentisi zaten tüm canlılığıyla sizi karşılıyor.

Drupal 7.7 Taxonomy ve İçerik Sayfasına Gelen Yenilikler

Drupal 7.7 Taksonomi bölümünde ön tanımlı olarak gelen Etiketler adında bir sözlüğün görevini İçerik oluşturma sayfasına geldiğimde anladım. Drupal 7.7’yi daha çok Blog tutmak için kullanacak arkadaşlara hitap edecek bir özellik. Drupal 7.7 Taksonomi kullanımını öğrenmek gibi bir sıkıntı kalmıyor artık. Drupal 7.7 Ayrıca eskiden gizli konumda olan Özet kısmı artık sayfa başında bizi karşılıyor.

Fakat bu noktada belirtmek zorundayım Drupal 7,7’de dahi düzeltilmeyen en büyük yanlış halen çekirdeğe bir WYSIWYG HTML Editor yazı editörünün eklenmemiş olması ve hala FCKeditor ve WYSIWYG HTML Editor birbiri ile uyumlu değil.

Joomla 1.7  bu özelliği ile en başından beri acemi kullanıcılar için hep önde oldu. Umarım Drupal 8 sürümünde bu eksiği giderirler ya da en azından Drupal 7.7 Standart ve Minimal Kurulum seçeneklerinde olduğu gibi Drupal 8 de Joomla 1.7 de olduğu gibi acemi kullanıcılar için çekirdeğin içinde WYSIWYG HTML Editor birlikte gelir ve daha geniş kitleler Drupal ile özgürleşirler.

Drupal 7.7  Yazı Ayarları İçin Tab Menü

Drupal 7.7 de İçerik Oluşturma sayfasının altındaki yazı ayarlarıyla ilgili kısımlar Drupal 6’da Aç/Kapa sistemiyle çalışan menüler halindeydi. Ancak birçok Drupal kullanıcıları Quick Tabs gibi eklentiler yardımıyla bu tab sistemini kullanıyordu. Bu işlevin çekirdeğe dâhil edilmesi en doğru kararlardan biri olmuş.

Drupal 7.7 Kullanıcı İzinleri İçin Açıklamalar

Drupal 7.7 bir başka yenilikse kullanıcı yetkilerinin ayarlandığı İzinler sayfasında her yetki için küçük bir açıklama eklenmiş olması. Drupal 7.7  ile yeni başlayanlar için büyük fayda sağlayacak.
Joomla 1.7  mi Drupal 7.7 mi her ikisinde de önemli ilerlemeler var, ama Drupal çekirdek taksonomi kullanım ve kullanıcı rolü / izin sistemleri gibi özelliklerini bile Joomla 1.7  ile birden çok kategoride taksonomi kullanım ve kullanıcı rolü / izin sistemleri  ve temiz kod yapısına sahip Drupal 7.7 nin önüne geçmesine imkan yok.

Drupal 7.7 bir yarış arabası gibi hafif ve sadece gerekli ihtiyacınızın olan eklentileri ile ileri derece kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Gerekli eklentiler arttırılarak hayal gücünüz ile sınırlı projeler üretebilirisiniz. Kullanım kolaylığı Formula arabalarının kullanımı kadar kolay yani deneyimli olmak gerekiyor.

Joomla 1.7  ise her zaman şık tasarımlara kullanıcı dostu kolay kullanımı olan ara yüze sahip gerçekten pratik bir CMS. Fakat bununla yapabilecekleriniz sınırı var. Size verilen izinler dâhilinde Joomla 1.7 ile harikalar yaratabilirisiniz. Sonuç olarak Full aksesuar konforlu hazır bir araç alma ile sınırları olmayan bir formüle pisti için yalın, hafif ve hızlı gereksiz donanınlar la ağırlaşmamış güçlü bir motora sahip Porsche mi sahip olmak istersiniz. İyi bir geliştirici Drupal ile her zaman çok daha fazlasını yapabilir. En Güçlü ve En İyi CMS hangisi Karar sizin.

Bir cevap yazın