Google Penguen Algoritması ve Bunu Alt Etmenin Sırrı

Google Penguen Algoritması ve Bunu Alt Etmenin Sırrı

Webmaster ve site sahibinin merak ettiği bir konu Google Sitemin Sıralaması Neden Düştü? Cevabı “Google Penguen Algoritması”
Sorunu biliyorsak çözümünü de bulabiliriz demektir. Google Penguen Algoritması tarafından sıralamalarını arka sıralara gerileyen birçok web sitesi gibi benimde web sitelerimden bazıları arka sıralara geriledi. Bu web sitelerinin ortak özelliği neydi?

Google Penguen Algoritmasının amacı neydi bunu bilmek gerekiyor.
Google Penguen Algoritması ve Penguen güncelleştirmenin amacı, Google’ın arama motoru sıralamalarında görünen düşük kalite ve spam sitelerin miktarını azaltmak.

Özellikle, Google Penguen Algoritmasının hedefi “blackhat seo”  yöntemleri, ya da SEO için aşırı optimize edilmiş web siteleri ve bu web sitelerinin Google ilk sayfa için optimize ettikleri anahtar kelimelerde aldıkları Backlink’te kullandığınız kelimelerde çalışma yapan web sitelerini hedeflemektedir. Bu Backlink stratejimizi değiştirmemiz gerektiği anlamına gelmiyor.

Bu makalemde sizlerle stratejimizde değiştireceğimiz basit değişikler ile Google Penguen Algoritmasını alt etmek için gerekli tedbirlerden bahsedeceğim.

24 Nisan 2012 Google Penguen Algoritmasını çalıştırarak web dünyasında büyük bir yıkım yarattı. Ben buna 24 Nisan Depremi diyorum. Benim gibi kendine çok güvenen seo danışmanlarının kendilerini yeniden gözden geçirmesi için önemli bir fırsat.

Google arama motorları gerçekten yüksek kaliteli içeriklere sahip web sitelerini ödüllendirmek için 2011 Panda güncellemesini gerçekleştirmiştir. Bunun amacı çalıntı ve kopya içeriklere sahip web sitelerini elemekti argo tabiri ile kıçına tekmeyi basmaktı.
Google Panda güncellemesini aşmak kolaydı. Daha kaliteli içeriklere sahip web sitelerini ön plana çıkarmak için Makale içeriklerindeki anahtar kelimelerde yapılan profesyonelce değişiklikler ile aynı ana fikre sahip binlerce web sitesi yine ilk sıralardaydı. Daha farklı ve güçlü bir algoritma ile arka sıralardaki seo denilen şeyden haberi olmayan web sitelerine Google Penguen ile fırsat verildi.

Faydalı, bilgilendirici ve taze içerik barındırmayan ve içerik kalitesi düşük olan siteler il olarak geçen sene yani 2012 de Panda ile cezalandırıldı. Bol miktarda aynı anahtar kelimelerde backlink sahibi olan web siteleri yani Gri Şapkalı Seo tekniklerini kullanan siteler ilk sayfalarda cirit atıyordu ve Google buna göz yumuyordu ta ki Penguen gelene kadar. Google Penguen Algoritması yeni bir müdür edasıyla eski alışkanlıkları olan web sitelerini silkelemiş ve arka sıralara atmıştı.

Peki, bu Google Penguen Algoritmasının bizden istediği ve beklediği şey nedir?
Google kalite istiyor! Google taze, heyecan verici içeriği istiyor. Eğer Google ın istediği sende varsa  “siyah ve beyaz hayvan güncellemeleri” Google Penguen i yenmek mümkün olacak!

Yani Google Penguen Algoritmasını alt edecek basit ve şok edici basit sır nedir?

Backlink edinmeye odaklanmadan önce içerik kalitesine odaklanın.

Eğer gerçekten ziyaretçileriniz için taze ve bilgilendirici bilgiler sunabiliyorsanız, yeniden kaleme alınmış, ana fikri aynı olan binlerce sitenin bir kopyası olmayan gerçekten orijinal içeriklere sahipseniz. Ve gerçekten anahtar kelime kullanmak için anlamsız içerikler barındırmıyorsanız önemli anahtar kelimeleri vurgulayabiliyorsanız gerçek SEO dostu içerikler ile Google Penguen Algoritmasını alt edebilirisiniz.

İşte size Google Penguen Algoritmasını ait olduğu yere buzdevrine geri yollamanız için ihtiyacınız olan bilgileri veriyorum.

•    Sitenizi güncel tutmak adına karaladığınız 50 -100 kelimelik içerikler yerine sitenize gireceğiniz içeriklerin en az 500 kelime olmasına özen gösterin.
•    Sitenize kopya içerikleri yeniden kaleme alarak koymaktan kaçının.
•     Birçok kişinin yaptığı bir hata! Arama motorları için değil sitenizin ziyaretçileri için içerik hazırlayın. Onları heyecanlandıracak konular paylaşın.
•    Makalelerinizde ziyaretçilerinizin sorunlarının çözümüne yardımcı olacak içerikler paylaşın. Ziyaretçileriniz sizin içeriklerinizi sabırsızlıkla beklesinler ve sitenizi sürekli ziyaret etmelerini sağlayın.
•    Makaleleriniz ve içeriklerinizi eğlenceli, çekici bir şekilde yazın.
•    Mümkün olduğu kadar paylaşacağınız içeriği çok araştırın. Daha önce benzer içeriğin paylaşılmadığına emin olun.
•    Kurnazca anahtar kelimeleri doldurmak için caba sarf etmeyin.

Eğer yukarıdaki listeye uyarsanız web sitenizin yeniden şahlanacağını ve Google ilk sayfada yeniden yer alabileceğini unutmayın.

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

Bir cevap yazın