Kişiler Arama Motorlarını Nasıl Kullanır?

Arama Motorlarını Kullanım Alışkanlıkları.

SEO piyasasında online pazarlama stratejisi oluşturabilmek için en önemli unsurlardan birisi de hedeflediğini kitlenin düşünce ve arama motorları üzerinde arama yaparken kullandıkları anahtar kelime ve terimleri neler olabileceği ile ilgili empati kurabilmektir.  SEO Uzmanı ve SEO Danışmanı olabilmek için mutlak suretle bilgisayarları başında arama motorlarında arama yapan kişilerin kullanacakları kelimeler ile ilgili mutlak suretle empatist olması gerekiyor. SEO uzmanı rakiplerinden bir adım önde ve trendi gününde değil gününden önce belirlemedir.

SEO Uzmanı olarak şunu söylemek isterim ki web sitenizi arama motorları için değil gerçek kullanıcılar için oluşturun” Kullanıcılarınız sitenizde kötü bir deneyim yaşarsa ki bu sitenizden çok çabuk sitenizden çıkmaları ile belli olmaktadır. Elbette bu arama motorları için genellikle kötü arama motoru performansı ile ilişkilendirilir ve siteniz için Negatif SEO olarak geri döner. Öte yandan, kullanıcıların sitenizden memnun olduğundaki bu sitenizde ortalama sitenizde geçirilen zamanla ilişkilidir. Sitenizde geçirilen bu uzun zaman arama motorları için olumlu bir deneyim ve kaliteli web site anlamına gelir, web siteniz arama motorlarında daha yüksek seviyelerde yer alır.

Peki, kullanıcılar ne arıyor? Kullanıcılar genellikle üç farklı tip sorguda bulunurlar.

  •      Eylem sorguları “Yapmak” – cep telefonu satın almak için “cep telefonu al” veya herhangi bir film veya dizi izlemek gibi eylem sorguları.

  •      Bilgilendirici sorgular “Bilgi” – bir kullanıcının, grubun adını ya da İstanbul un en iyi web tasarım firması, evden eve nakliyat firmaları olarak bilgi talebinde bulunurlar.

  •      Bilinen ve belli bir ana sayfaya- Seohit, web tasarım pro, sahibinden, gittigidiyor gibi belirli bir online hedef, ya da ana sayfa aramak için yapılan sorgular.

Ziyaretçilerin arama motorlarını kullanma alışkanlıklarını bilerek veya tahmin ederek optimize edeceğiniz web sitenizin performansı rakiplerinizden bir adım önde olacaktır.

Kişilerin arama motorlarını kullanma alışkanlığı Anahtar Kelime Aracı – Google AdWords kullanarak ya da ilgili anahtar kelimeyi yazmaya başladığınızda Google da otomatik gözüken önerileri kullanabilirsiniz.

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

Bir cevap yazın