SEO Checklist ya da Diğer Adıyla SEO Kontrol Listesi

Sitenizin Arama Motorlarında Google İlk Sayfa optimizasyonu yani SEO içi Adım adım neler yapılması gerekiyor “SEO Checklist” SEO Kontrol Listesi ile size SEO yönergelerini bu makalemde açıklayacağım.
Arama motoru sıralamalarında ilk sırada yer almayı hak edebilmek için doğru SEO Kontrol Listesi ile sitenize seo ayarları yapmanız gerekir.
SEO ayarlarını ya da sitenizi seo uyumlu olabilmesi için google web master araçlarında anlatılanların haricinde bu sayfada Seo Hit ekibinin hazırlamış olduğu bir “SEO Checklist“ yeni seo yaparken kontrol etmeniz gerekenler listesini veriyoruz. SEO uygulaması için verilen bu SEO Checklist ile yapacağınız kontrol ile web sitenizin bu SEO Kontrol Listesi ile mümkün olan en yüksek puanları aldığına emin olmanız gerekmektedir. ” SEO Checklist ” için bu seo kontrol listesini de seo ipuçlarını ve seo yönergelerini takip edin.

1. Adım: Web siteniz için en iyi anahtar kelimeleri bulun

Anahtar Kelime Web Sitenizin Temelidir: Neden en iyi anahtar kelimeleri bulmak için biraz zamana yatırım yapmak önemlidir?

Anahtar kelimeler web de gezinirken aradığınız şeyle alakalı bir anahtar kelime ile web sitelerini bulmak için arama motorlarının arama bölümüne girdiğiniz kelimelerdir. Kimsenin arama motorlarında kullanmadığı anahtar kelimeler için web sayfaları optimize etmek anlamsız.

Başarılı bir online pazarlama kampanyası için, doğru anahtar kelimeler hedeflemelidir. Kullandığınız anahtar kelimelerin web siteniz ve web de araştırma yapan müşterilerinizin arama alışkanlıkları ve ürününüz yâda hizmetiniz için kullandıkları farklı anahtar kelime varyasyonlarını göz önünde bulundurarak web siteniz için anahtar kelimeleriniz belirlenmelidir. Bu anahtar kelimeler web siteniz ile 100 % alakalı olmalıdır.

Yanlış anahtar kelimeleri hedefler ise web sitenizin tanıtım çabalarını boşa çıkaracak ve size zaman kaybetmenin yanı sıra para kaybetmenize sebep olacaktır.

SEO İpuçları: Hangi anahtar kelimeler en iyi anahtar kelimelerdir?

Anahtar kelimeleri arama motorlarında kullanırken kullanılan üç farklı anahtar kelime türü vardır.
Bu anahtar kelime türleri bir ürünün ya da hizmetin kendisi, satın alma için fiyat araştırması ve ürün karşılaştırma tabloları olmak üzere anahtar kelimeler üç farklı şekilde arama motorlarında anahtar kelime arama türü vardır.

Ürün yada hizmet karşılaştırmak için kullanılan anahtar kelimeler genellikle arama motoru optimizasyonu için en uygun anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler içerisinde kullanılan sözcük ile İnsanlar sorunlarına çözüm arıyor ve satın almaya hazırlanıyor. Bu demek oluyor ki öncelikle ürününüzü yada hizmetinizi direk satmaya değil ürün yada hizmetiniz ile ilgili ikna edici bilgi vermelisiniz. Arama motoru optimizasyonu seo çalışmaları ile en iyi sonuçları almak için, o anahtar sözcük üzerine yoğunlaşıp konsantre olmalısınız.

Çoğu insan arama motorlarında aramada bir 2 veya 4 kelime ile aram yapmaktadır. Mesela bir örnek verelim; Cep Telefonu kelimesi için en iyi anahtar kelimeler nelerdir? Cep Telefonu arayan bir kişi cep telefonu kelimesinde ilk aradığı şey
• Cep Telefonu
• Cep Telefonu Fiyatları
• Cep Telefonu Modelleri
• Cep Telefonu Karşılaştırma

Bu yukarıda gördüğünüz örnekte kullanıcılar sadece Cep Telefonu olarak araştırma yapmıyorlar. Eğer siz ana anahtar kelime Cep Telefonu kelimesini hedeflerseniz siteniz uzun süre ön sayfalara çıkamaz bu yüzden en az kullanılan anahtar kelime yani rekabetin az olduğu kelimede “Cep Telefonu Karşılaştırma” ve “Cep Telefonu Modelleri” kelimelerini de kullanarak sitenizi rekabeti az ama anahtar kelimeleriniz ile alakalı bir anahtar kelimede optimize etmeniz sitenizin hit inin artmasına neden olacaktır. Tek bir anahtar kelime tavsiye edilmez. Dört anahtar kelime kullanarak sitenizin daha fazla ziyaretçinin mal veya hizmet satın alma için ziyaret olasılığı daha yüksektir.

Dikkat yanlış anahtar kelimeleri hedeflerseniz ne olabilir?

Yanlış anahtar kelimeleri hedeflerseniz, en önemli şeyi zaman ve para kaybedersiniz.

Web siteniz için seçeceğiniz anahtar kelimelerin sitenize yüksek sayıda ziyaretçi çekerek bu ziyaretleri satışa yani paraya çevireceğiniz anahtar kelimelerden mi seçeceksiniz Bu web sitesi şu anda yüksek dereceleri alamayan hangi anahtar kelimeler için web sayfaları optimize zaman çok yatırım yapacak. Yoksa satış dönüştürmek olmayan anahtar kelimeler için web sayfalarınızı optimize zaman çok yatırım yapacak.

Arama motorlarında üst sıralarda olmanın şartı doğru anahtar kelimeleri seçmek ve doğru anahtar kelime varyasyonları çok önemlidir. Doğru anahtar kelime türünü seçtiğinize emin olun.

Peki, doğru anahtar kelimeleri seçtik şimdi ne yapmam gerekir?

Google Anahtar Kelime Aracı ile bulduğunuz Anahtar kelimelerin içinde 10-40 anahtar kelime bir anahtar kelime listesi derleyin ve bu anahtar kelimelerde konu başlığı açarak h1 etiketi ile

anahtar kelimeler de makaleler oluşturun ve bu makalenin içerisinde konu başlığınızı gerektiği yerlerde tekrarlayarak “Keyword density” anahtar kelime yoğunluğu nu arttırın.

 

Adım 2: Web sitenizin her bir sayfasına seo uygulayın yani ayrı ayrı optimize edin.

Neden web sitemizin her sayfasını ayrı ayrı optimize etmek önemlidir?

Web sitemizin her bir sayfasını optimize ederek, arama motorlarında o sayfa için hedeflediğiniz anahtar kelimede bulunabilir olursunuz istediğiniz anahtar kelimelerin maksimum fayda sağladığı bir yöntemdir.
Web sitenizin sayfalarını optimize ederek yanlış anahtar kelimelerde listelenmenizin önüne geçmiş olursunuz ve web sayfalarınızı optimize edilen her kelime için en iyi derecede ve sizin seçtiğiniz anahtar kelimeler için yüksek dereceleri elde edebilirsiniz. Her sayfa için amacınız olsun.

Seo İpuçları: Web sayfalarınızı optimize etmek için ne yapmalısınız?

Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda optimize edilmiş web sayfası içeriği en iyi gelen bağlantıların sonucudur. Web sayfası içeriğinizi şu şekilde optimize etmeye başlayın.

Web sayfası içeriği optimize ederek, size bulunabilir istediğiniz anahtar kelimeler için arama motorları söyle. Web sayfanız anahtar kelime alakalı olup olmadığını Arama motorları sadece web sayfası belirli bir anahtar kelime için yüksek rütbeli verebilir.

Web sayfalarınızı sitenizi dizine arama motorlarının önlemek önemli HTML kodlarında hata olmadığına emin olun. Bunun için  Markup Validation Service kullanabilirsiniz.

Farklı ama ilgili anahtar kelimeler için web sitenizin en az altı farklı sayfa (1. adımda bulduğunuz anahtar kelimeler) optimize etmek gerekir. Tek sayfada 1 den fazla bir veya iki anahtar kelime grupları için aynı tek sayfayı optimize etmeyin.

Dikkat: Web sayfalarınız optimize değilse ne olabilir?

Web sayfalarınızı optimize edilmediğinde o zaman seo arama motorları üst sıralarında sayfalarınızın listelenmesi mümkün değildir. Buna ek olarak, arama motorlarında web sayfalarınızı bulmak mümkün olmayabilir.

Web sitenizin içinde sadece tek bir web sayfasını seo ile en iyi duruma getirmek, arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yeterli değildir. Web sitenizin seo arama motoru sıralamalarını üst sıralarda elde etmek tek bir sayfayı güçlendirmekle çok zor olacaktır. Eğer arama motorlarında farklı ama ilgili anahtar kelimeler için optimize edilmiş birçok web sayfanız varsa web sayfalarını belirli bir konu ile ilgili olduğunu düşünür ve sizi yükseltir.

Anahtar kelimeleriniz ile ilgili yan konularda da optimize edilmiş web sayfalarınız olsun. Web sayfalarını daha iyi seo arama motoru sıralamalarını olsun. Bu nedenle, farklı ama ilgili anahtar kelimeler için mümkün olduğu kadar çok sayfa olarak seo uygulaması yani optimize gerekir.

Web sitenizdeki bazı HTML hataları web sayfalarınızın arama motorları dizine kaydedilmesini engelleyebilirsiniz. Web sayfalarınıza böyle bir HTML hata varsa, arama motorlarında yer almazsınız. Bu nedenle, sayfalarınızın HTML kodunu kontrol etmek de önemlidir.

3. Adım gelen bağlantıların optimizasyonu “inbound links” . 

Neden “inbound links”  yani gelen bağlantılar önemli?

Bağlantılar arama motoru sıralamalarında yükselmek için en önemli faktörlerden biridir. Gelen bağlantıları İyi olmadan arama motoru sıralamalarında yükseklerde yer almak mümkün değildir!

Bu kavramın arkasındaki ana fikir arama motorları eğer birçok web sitesi sizin sitenize bağlantı veriyorsa web sitenizin önemli olması gerektiğini düşünür. Yani yalnız kurtları google pek sevmez. Web sitenize gelen bağlandılar ki biz buna backlink diyoruz. Siteniz sıralaması arama motorlarında yüksek olacaktır. Düşünün siz kendinizi google ın yerine koyun. Birden fazla web sitesi aynı anahtar kelime (adım 2) için optimize edilmiş hangisini üst sıraya çıkarırsınız? Elbette, o zaman en sitelerden ve en çok backlink sayısına ve kaliteli backlink e sahip siteyi arama motoru sıralamalarında en yüksek sıraya alırsınız.

Seo İpuçları: gelen bağlantıları optimize etmek için ne yapmalısınız?

Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda optimize edilmiş web sayfası içeriği ve iyi gelen bağlantıların sonucudur. Yüksek arama motoru sıralamalarını almak için ikisine de ihtiyacımız var.

Tek başına bağlantı sayısı, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için yeterli değildir. Bu ve diğer web siteleri web sitenizin içeriği ile ne kadar ilgili olduğu da bağlıdır.  Web sitenize gelen bağlantılar “inbound links” bağlantı metni içine önemli anahtar kelimeler eklerseniz ki biz buna “anchor text “Türkçesi “çapa metin “ o zaman bu anahtar kelimeler ile verilmiş olan bağlantılarda yüksek dereceleri elde etmek daha kolay olur bu örnekte olduğu gibi “ SEO”.

Sitenize gelen “inbound links” yani gelen bağlantıyı anahtar kelimeleriniz ile eklerseniz, o zaman arama motorları web siteniz bu anahtar kelimeler için ilgili olması gerektiğini düşünürler.

Dikkat: inbound links yani dışarıdan gelen bağlantılar backlink iniz yoksa ne olabilir?

İyi gelen bağlantılar olmadan Google ya da diğer büyük arama motorlarında üst dereceleri elde etmek mümkün değildir. Bu sitenize gelen bağlantılar üzerinde çalıştığını web sitenizin başarısı için kesinlikle çok önemlidir.

Gelen bağlantılar inbound links modern arama motorları için son derece önemlidir. Kaliteli gelen bağlantılar inbound links olmadan arama motoru sıralamalarında yükselme elde edemezsiniz..

4. Adım Web sitenizi arama motorlarına kayıt ettirin ve sitenizin haritasını gönderin.

Neden web sitenizi arama motorlarının dizilerine kaydetmelisiniz?

Web sitenizi ziyaret etmeleri ve dizinlerine kaydetmeleri ve arama motorlarına siz ile alakalı sorgu gönderildiğinde ziyaretçiyi sizin sitenize yönlendirmesi için bu arama motorlarını sizin sayfalarınıza göz atmak için arama motorlarına yolladığınız bir nevi davetiyedir.

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

Bir cevap yazın