Video SEO ile Web Sitenizin Trafiğini Arttırın

Video SEO

Video SEO, anahtar kelimeleriniz için arama motorlarında üst sıralarda yer almak için en hızlı yollarından biridir. YouTube, DailyMotion ve Metacafe videolar arama motoru sonuçlarında SERP için ideal bir yöntem.. Genellikle doğal arama sonuçları listelerinde doğrudan görüntülenir.

YouTube arama böyle bir yetkisi vardır, çünkü birçok kez ilgili YouTube videolarını anahtar kelimeleriniz için ana web sıralanır. Eğer video pazarlama görmezden iseniz web siteniz için önemli bir trafik kaynağı görmezden geliyorlar.

Video SEO yoluyla web sitenizin trafik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için sizlere vereceğim ipucu şunlardır:

1. Video SEO da en önemli şey kalite ilgi çekici içerik oluşturmaktır.

Evet! Bunu biliyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Fakat bazı zamanlar Video SEO için hazırlamış olduğumuz içerikler aceleye gelerek Video SEO için önemli olan Video başlığı, açıklaması ve etiketleri doğru yazamayabiliyoruz.

Ayrıca Video SEO için hazırladığınız içerikte izleyicileri “wooow ne videoydu tam aradığımı buldum” demesini sağlayacak içerikler hazırlamalısınız. Ancak, bazen arama sonuçlarında listelenen videoları açan izleyiciler acele, kalitesiz ve eksik içeriği başlığı ve açıklaması ile tam  ilgili olmayan hatta videoya eksi puan vererek ayrılan bir çok kişi olmaktadır.

Size tavsiyem yazdığınız başlık ve anahtar kelimelerde izleyiciye faydalı olun. Videoları uzun süreli yapmak zorunda değilsiniz. Sadece yüksek kalitede içeriği en hızlı bir şekilde yüksek kalitede sunmak en iyisidir. Video SEO en iyi pazarlama yöntemlerinden birisidir ve iyi pazarlama iyi bir video ile başlar. Videonuzu beğenen kişilerin bunları arkadaşları ile paylaşması ve video seo yoluyla web sitenize daha fazla ziyaretçi gelmesi yüksek olasılıkla muhtemeldir.

2. Blog ve Web Siteleri üzerine video Embed kodu ile her yere yayın.

Meşgul bloglar ve web sitelerindeki videoları Embed kodları ile hareketlendirin.  Elbette bu yöntem Videonuza daha fazla trafik kazandıracaktır. Arama motorlarındaki yeni bir trend ise video ile arama oluyor ise Google artık web sitelerinde gömülü videoları indeksleyerek bu video gömülü web sitelerine doğrudan trafik gönderiyor.

3. Anahtar Kelimenizi Videonun Başlığı, Açıklaması ve Etiketleri ile Optimize edin.

Google video seo için hazırlamış olduğunuz video başlığındaki anahtar kelimelere bakacaktır. Video SEO için başlık arama için en önemli bilgidir. Eğer video seo için hazırlamış olduğunuz video başlığında anahtar kelimeleriniz doğru olduğunuzdan emin olun. Ayrıca mümkün olduğunca akılda kalıcı olarak video başlığı yapmaya çalışmalısınız. Bunu yapmak kolay değil biliyorum, ama bunu yapabilmek için en iyi video başlığı hedeflemelisiniz.

Video SEO için hazırlamış olduğunuz videoları farklı sürümleri farklı hesaplara yükleyebilirsiniz. En iyi sonucu olanı görmek için başlıklarında anahtar kelimelerin varyasyonlarını kullanın. Bazen sadece farklı başlık veya yalnız anahtar kelimeleri seçmek fark edebilir.

Ayrıca tam açıklama ve etiketler tam olarak optimize edilmelidir. Eğer bir blog veya web sitesinde video Embed kodlarını paylaşıyorsanız sitedeki diğer videoların kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olun. Aynı şekilde YouTube ve diğer video barındırma sitelerindeki açıklamaları için açıklamalar benzersiz, kaliteli ve alakalı içeriğe sahip olduğundan emin olun. Ve anahtar kelimelerde aşırıya kaçmayın. Konuyla ilgili benzersiz gerçek ilgi çekici bir başlık hazırlayın. Gerçeklikten kastım anahtar kelime dolduracağım diyerek her hangi bir anlam ifade etmeyen bir başlık olmasın..

Ayrıca video yüklerken yükleyeceğiniz video dosyasının adını anahtar kelime içeren bir dosya adı ile değiştirebilirsiniz.

4. Bir Video Site Haritası oluşturma

Sitenizdeki videolar için kök dizinde video site haritası olmadan Google tarafından dizine eklenmesini beklemeniz hata olur.
Size benimde bazı siteler için kullanmış olduğum son sürümü “A1 Sitemap Generator 4.0.9” ile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.  Web siteleri için bir video site haritası yanı sıra tüm diğer site haritaları oluşturmak içinde kullanmak çok kolay.

5. Video Açıklamasının ilk Başındaki Bölüme Belirgin Bir Şekilde Sitenize bir link yerleştirin.

Video SEO nun amacı web sitenize trafik çekmek, düşünün çok faydalı nasıl yapılır, çözümü nedir? Gibi bir video içeriği hazırladınız ve video sitelerinden bunu bulan ve inceleten kişiler bu videoyu izleyen kişiler sizin web sitenizi ziyaret etmek ve sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir.
Fakat birçok video sitesinde yazdığınız linkler düz yazı olarak gözükür. Bunu aşmak için web sitenize vereceğiniz bağlantıyı otomatik köprü bağlantısı ile sadece bir tık uzakta olacak şekilde düzenleyin. Ve “<http://www.>” eklemeyi unutmayın.

6. Videolarınıza Transcripts Yükleyebilirsiniz.
Artık YouTube videoları ile transcripts yükleyebilirsiniz. Google, bu transcripts yanı sıra meta veri taramasına bilinmektedir. Google la videolarınızı daha iyi indekslemesi için yardımcı olur. Eğer anahtar kelime transkriptiniz varsa diğer videoları olan rakipleriniz karşısında bir SEO olarak bir adım önde olursunuz.

8. Videolarınızı Sadece YouTube Yüklemeyin Diğer Otorite Video Sitelerine de Yükleyin.

Video SEO için hazırlamış olduğunuz Videolarınızı YouTube dışında otorite video sitelerine de yükleyerek oralardan da ziyaretçi çekebilirsiniz.

9. Video SEO ile Yapmak İstediğiniz Nedir? Hedefinizi Belirleyin.

Hazırlamış olduğunuz videoların insalara faydalı bilgiler vermekten başka bir amacı daha olmalı! Web sitenize ziyaretçi çekmek!
Öyleyse hazırlayacağınız videonun başına ve sonuna ya da alt kısmına ziyaretçilere direkt olarak vermek istediğiniz mesajları video içine yazabilirsiniz. Elbette açıklama yerindeki ilk bölüme “<http://www.>” ile başlayan sitenizin adresini yazmayı ihmal etmeyin.

10. Video SEO için hazırlamış olduğunuz YouTube ve Diğer Otorite Video Sitelerinde Barındırdığınız Videoların Tanıtımını Yapın.

Video SEO için hazırladığınız videolarınız mail listenize linkini paylaşarak yakın dostlarınıza yollayın. Ve bunu sosyal medyada paylaşmalarını isteyin, yorum yapsınlar.
Tabii ki, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine videolarınızı direkt olarak gönderebilirsiniz. Hatta videoları göndermek için böyle Contentbuzz gibi otomasyon araçları kullanmayı düşünebilirsiniz. Contentbuzz otomatik olarak sosyal medya sayfalarında birbirlerinin videoları paylaşmak için sistemi kullanan kullanıcılar bir ağdır.

Hatta pingler.com ile YouTube kanalına RSS ping yollayabilirisiniz.

YouTube’daki kanalının bir RSS beslemesi vardır. Şöyle ki:

<http://www.youtube.com/rss/user/YOUTUBE- KULLANICIADI /videos.rss>

Sadece araya kendi YOUTUBE-KULLANICIADI ekleyerek pingler.com kullanıp YouTube üzerinde size ait olan video kanalını pingle ye bilisiniz.

11. İyi Bir Ön İzleme Fotoğrafı Kullan – İlk, Son ve Orta Kareleri İyi Seç.

Google’da videoları ararken insanların göreceği ilk şey küçük bir fotoğraf. videoları oluştururken doğru ön izleme fotoğrafını seçerseniz insanlar üzerinde merak bırakarak videonun izlenme oranını arttırabilirsiniz. YouTube, genellikle ilk veya son kareyi ön izleme resmi olarak otomatik kullanır. Hâlbuki genelde en enteresan kareler videonun orta bölümlerinde olabilir.
Biraz vakit ayırarak ön izleme resmini doğru şekilde seçin.

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

Bir cevap yazın