Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının başlıca iki işlevi vardır; web sitelerindeki içerikleri indekslemek ve içerikleri doğru arama sorgularına göre kullanıcıların oluşturdukları anahtar kelimler ile alaka düzeyini hesaplayarak arama sonuçları sunmak.

Büyük bir şehirde metro sistemini düşünün; bu arada söz arasında bundan 15 yıl önce Paris seyahatimde dünyanın en büyük metro ağı ile tanıştım. Bu metro ağını World Wide Web gibi düşünün yani büyük bir internet ağı. Metro istasyonunda bulunan tabelalarda genelde hatlar renkler ile belirtilmiştir ve gitmek istediğiniz hata ulaşmak için gerekli renkli hatları kullanarak istediğiniz istikamete tabelalar yardımı ile giderek gitmek istediniz istikamete rahatlıkla kolayca ulaşırsınız.

Her durak kendine özgü belgeler ve içerikler barındırır ( bu genellikle bazen bir web sayfası, PDF, JPG veya diğer dosya) dır.  Arama motorları tüm şehirde “tarama yaparken” ve yol boyunca tüm durakları bulmak için mevcut en iyi yolu kullanır yani bağlantıları. Bu site içi bağlantı yani linkler olabilir site dışından gelen linklerde olabilir. Biz tüm bu bağlantılara “outbound links, inbound links “ site dışına verilen linkler ve dışarıdan gelen linklerin tamamına bağlantılar adı vermekteyiz.

Tarama ve İndeksleme

Tarama ve belgeleri, sayfaları, dosyalar, haberler, videolar ve internet üzerinde milyarlarca medya bilgisini düzenli bir kütüphaneci gibi indeksleyerek her konuyu doğru yere yerleştirmek arama motorlarının başlıca görevlerinden birisidir.

Arama Sonuçlarına En Doğru Yanıtların Sağlanması

Arama motorları sorgu alma ve sonuçları sıralamada, en alakalı sayfaları listeler aracılığıyla kullanıcıların sorgularına en doğru yanıtları sağlamak.

Arama motorlarının işçileri olan örümcekler internet ağları üzerinde sürekli dolaşarak milyarlarca bilgiyi devasal büyüklükteki hard disklerde doğru kategori ve anahtar kelimelerde depolamak için indeksler. Kullanıcılardan gelen sorgularda alaka düzeyi en yüksek olan bilgiyi çok hızlı bir şekilde sunar. Bu bilgilerin depolandığı datacenterler zor görevleri başarmak için tasarlanmışlardır.

Bu canavarca depolama tesislerinin yüksek miktarda bilgi işleme makineleri sorgulama sonuçlarını çok kısa sürede yanıtlamak zorunda. Arama sonuçlarındaki 1 veya 2 saniyelik gecikme memnuniyetsizliğe sebep olabilir, bu nedenle arama motorları mümkün olduğunca hızlı yanıtlar verebilmelidir.

Arama motorları verdikleri sonuçlarda ilk sayfa ve ilk sıralarda en alakalı ve en yüksek rütbeye sahip web sitesini o anahtar kelimede otoriter olarak görür ve sıralamasını buna göre yapar. Elbette iyi bir SEO bu sıralamayı Advanced SEO Teknikleri ile kolaylıkla etkileyebilir. Bu bazen White Hat Seo bazen Black Hat Seo Teknikleri ile olabilmektedir. Bu rekabet edilen sektörün gereklilikleri ile alakalıdır. Önemli olan arama motorları ile aynı ritmi yakalayarak sinyalleri iyi alabilmektir

Check Also

Backlink

Backlink nedir? Backlink Stratejileri ve Örnekler.

Web’i tarayan arama motorları için web sitelerindeki bağlantılar web sayfaları arasındaki sokaklar gibidir. Bu karmaşık …

Bir cevap yazın