Google’ın Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?

Google’ın Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?
Google’ın uzun zamandır beklenen “bağlantıları reddetme” aracı Google Web Yöneticisi Araçları aracılığı ile kayıtlı web sitelerinize gelen istenmeyen linkleri kaldırmak için kullanabileceğiniz bir araç. SEO Makaleleri nde backlink önemli diyorsunuz peki “Neden web sitemize gelen bağlantıları backlinkleri reddedelim?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bu, bağlantıları reddetme amacımız sitenizin Google sıralamasını düşürmek, sitenizin Google tarafından sandbox’a atılması için rakipleriniz tarafından kullanılan Black Hat SEO teknikleri kullanılarak Negatif SEO yapıldığı durumlarda aşağıdaki gibi Google’ın yapmış olduğu açıklamalardaki gibi

Google’ın Bağlantıları Reddetme Aracı,  gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.

Google’ın yukarıda yapmış olduğu açıklama durumlarında sitemize gelen bağlantıları reddetmeliyiz.  Google’ın organik sıralaması ve algoritması sitenize gelen backlinklerin yani yoğun bağlantıların etkilendiğini SEO piyasasında açıkça biliniyor, Her ne kadar kendisine SEO diyen bazı kişiler tarafında backlink önemli değil denilse de. Google’ın algoritmalarında temel mantık bir siteye otorite sitelerden ne kadar çok backlink yani bağlantı gidiyorsa o site o kadar güvenilir ve kaliteli sitedir. Bu durumda sizin web sitenizin Google üzerinde sıralamanızın yükselmesi ve daha fazla indekslenmiş sayfa anlamına gelir.

Son birkaç yıldır webmasterlar siteye gelen kalitesiz bağlantıların web sitesinin sıralamasına zararlı olup olmadığını tartışıyor. Yaygın olan bir inan ki bu durumu bir seo uzmanı olarak deneyimini bizzat yaşamış birisi olarak doğruluk payının büyük olduğunu gördüm. Bu yüzden sizin kontrolünüz haricinde siteye gelen bağlantıları reddetmenin bir yolu da olmalı diye düşünüyorduk. Bu sitenize gelen spam ve düşük kaliteli bağlantı bulunan sitenin webmasterı ile iletişime geçerek o bağlantıların kaldırılmasını istemekti. Fakat bağlantı sayısı çok fazla olunca ve sitenin webmasterı ile iletişim kuramadığınız durumlarda kullanmak için gerekli olan bir araç olan  “Google’ın Bağlantıları Reddetme Aracı”  bu durumlarda kullanacağınız gelen linkleri kontrol altına alabileceğiniz bir araç.

 

Nisan ayında, Google Web Spam ekip başkanı Matt Cutts resmi olarak açıkladığı “Penguen” isimli bir algoritma güncelleştirmesi yayımladı. Google’ın her zaman web spam siteleri hedeflemek için geliştirdiği Penguen algoritması ve güncellemeleri içeriğinde bulunan çok fazla aynı anahtar kelimede siteye gelen bağlantılara sahip siteleri hedeflenmektedir.

 

Google Penguen algoritmasına göre arama sorguları sonucunda trafik kaybeden web sitelerinin oranı yaklaşık olarak  % 12’si Google Penguen algoritmasından etkilendi. Bu durum yeni Google Penguen algoritması ile SEO dünyasında yeni bir potansiyel problem yarattı: Buna biz Negatif SEO diyoruz. Google’ın aşırı ve doğal olmayan bağlantılara sahip web sitelerini cezalandırmak için kullandığı Google Penguen algoritması sonucunda sitenize yapılacak olan sabotajlara karşı kullanabileceğiniz bir araç gereksinimini fark eden Google Penguen web spam başkanı Matt Cutts istemediğiniz bağlantıları reddedileceğiniz aracı hizmete sundu.
Google’ın Bağlantıları Reddetme Aracını Kullanmadan Önce Doğru bir İşlem Yapıp Yapmadığınızdan Emin Olmak İçin Kendinize Birkaç Soru Sorabilirsiniz.

Web Siteniz Nisan ayında Penguen olarak adlandırılan algoritma sonrasında büyük ölçüde trafik kaybı yaşadı mı?  Cevabınız evet ise web sitenizde Google Penguen algoritmasına göre uygun olmayan şeyler mevcut demektir.
Google Web Yöneticisi Araçlarında “Doğal Olmayan Linkler” uyarı aldınız mı? Eğer olmadıysa, neden hala bu makaleyi okuyorsunuz? Sorun başka yerde demektir.
Eğer cevabınız evetse bu makaleyi okumaya devam edin ve aşağıdaki adımları dikkatlice inceleyin.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main:  linkinden Bağlantıları Reddetme aracı üzerinde ilk Adım 1 – “Bağlantıları Reddetme” düğmesine tıklayın ve devam edin.Google'ın Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır

Google'ın Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır

 

 

Bir sonraki adımda reddetmek istediğiniz bağlantı listesini içeren not defteri içine alt alta yazdığınız istenmeyen linkleri listeleyerek bu *.txt dosyasını yüklemeniz gerekiyor.

Google'ın Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır

Eğer elinizde bir bağlantı listesi yoksa Google Web Yöneticisi Araçları sitenizi açın ve aşağıdaki adımları izleyin: Bu sayfada listelenen istemediğiniz linkleri kopyalayıp yapıştırarak *.txt dosyasına kaydederek yükleyebilirsiniz.
Sitenize Trafik> Bağlantılar tıklayın
“Kim en çok bağlayan” bölümünde, “Devamı» “tıklayın
“Karşıdan fazla örnek bağlantılar” üzerine tıklayın.

İngilizcesi olan takipçilerim için aşşağıda Matt Cutts istemediğiniz bağlantıları nasıl reddedileceğiniz ile ilgili videosunu isleyebilirsiniz.

 

Check Also

2015 Yılı SEO Değerleri Nelerdir? SEO da Neye Odaklanmalısınız?

2014 yılı SEO stratejilerinde önemli değişiklikler olan bir yıl oldu ve bu yılın son günlerinde; …

Bir cevap yazın